İş Görüşmesi Soruları ve Cevapları

İş Görüşmesi Soruları ve Cevapları

Son derece kalifiye olduğunuzu düşündüğünüz bir pozisyon için görüşmeye gidip bir daha aranmamak iş görüşmesinde kim bilir kaç kere başınıza geldi. Fakat aslında mülakatlarda en sık sorulan soruların çoğu tuzaklarla dolu. Belki de sadece bizi diğer başvuranlar içerisinde öne çıkaracak doğru cevabı veremedik? İşte sıkça sorulan sorular ve vermemiz gereken cevaplar..

1. Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Niye sorulur? Aslında görüşmenin ne kadar süreceğini belirleyen sorudur bu. En yaygın mülakat sorusu olmasına rağmen adayların çoğu bu soruya önceden hazırlık yapmıyor. Yatıştırıcı ve gayri resmi olduğundan mıdır nedir; gardımızı baştan düşürüp rahat davranıyoruz. Tuzak da bu işte.

Nasıl cevaplanabilir?

Direkt jilet gibi keskin cümleler kurun. Kendinizle alakalı bir özet yapın ve kişisele girmeyin. (2 çocuğum var; biri yeni üniversiteyi kazandı; henüz olmaz.) Kim olduğunuzu, nerede ne okuduğunuzu, özetle deneyimlerinizi anlatın ama bunu önceden prova edin ki takılmayın ve kısa tutabilin. Bu soru görüşmenin devamı için merak ve ilgi uyandıracağınız kısım

2. Sizce en güçlü yönleriniz nelerdir?

Niye sorulur? Pozisyon için yetkinliğinizi ölçmenin yanında, öz farkındalığınıza dair de müthiş ipuçları barındırır.

Nasıl cevaplanabilir?

Kesinlikle fazla mütevazi olmamalısınız; çekingen ve kendine güvensiz görünürsünüz. Bu soru kendinizi parlatma fırsatınız ama çok da uçmayın tabii. Aslında basitçe, ilanda belirtilen özelliklerle bağ kurun gitsin. Ekip yönetme beceriniz, sorumluluk bilinciniz, satış kabiliyetiniz, zaman yönetimi beceriniz, organize ve verimli çalıştığınız, stresle mücadele edebildiğiniz vb; karşınızdaki kişinin duymak isteyeceği şeylere odaklanabilirsiniz.

3. Peki sizce zayıf yönleriniz nelerdir?

Niye sorulur? Büyük tuzak! Bir kez daha, kendinizin farkında mısınız? Eksikliklerinizi nasıl, hangi sözcüklerle tarif ediyorsunuz? Ezilip büzülüyor musunuz? Daha önemlisi, bunları geliştirmek için ne yapıyorsunuz? İK’cılar bu soruya bayılırlar.

Nasıl cevaplanabilir?

Evvela “hiç yok” gibi felaket bir cevap aklınızın ucundan bile geçmesin. “Çok mükemmeliyetçiyim” de artık epey klişe. Ayrıca kesinlikle pozisyonun nitelikleriyle ters düşen bir şeyler söylemeyin. Önemsiz bir şey anlatın ve olumsuzu mutlaka olumluya bağlayın. “Öğrendim” olsun mesajınız. “Bazen bir iş üzerinde gereğinden fazla çalışıyorum ama bu süreyi kısaltmaya çalışıyorum” gibi.  Nasıl kısaltmaya çalışıyorsunuz? Araştırmaya ayırdığınız vakti kısaltmak istemediğiniz için, hızlı yazma becerilerinizi geliştirmeye çalışıyorsunuz mesela. Buyrun gözlerden kalpler çıkaracak bir cevap.

4. Eski işinizden neden ayrıldınız / ayrılıyorsunuz?

Niye sorulur? Ne tür bir anlaşmazlık yaşadığınız; sizi neyin tatmin etmediği elbette bir sonraki işvereniniz için önemli. Tuzak kısım ise, bu konuyu nasıl dile getirdiğiniz; kötü konuşup konuşmadığınız; konuya nasıl yaklaştığınız.

Nasıl cevaplanabilir?

İşten ayrılma nedeniniz ne olursa olsun bir önceki işvereniniz hakkında asla kötü konuşmayın. “Yaptığım işten sıkılmaya başlamıştım ve daha zorlu görevler istiyordum” / “Yükselme şansım yoktu, kariyerimi ilerletmek istiyorum” / “Ev ve iş arasında gidip gelirken çok zaman kaybediyordum. Evime yakın bir iş yerinde çalışmak istiyorum” / “Şirket küçülmeye gitti ve birçok arkadaşımla beraber ne yazık ki işten çıkarıldım” gibi bir cevap uygun olabilir. Prova edin ve bunların etrafında şekillendirin.

Bir not: İşten çıkarıldıysanız dürüst olmanızda fayda var. İK sorumlusunun referanslarınızı daha önceden kontrol edip etmediğini bilemezsiniz.

5. Önceki işinizde karşılaştığınız en büyük problem neydi ve bununla nasıl başa çıktınız?

Niye sorulur? Burada sizden minik çaplı (tabii abartıdan uzak) bir başarı hikayesi duyulmak istenmekte. Kriz yönetiminde ne kadar soğukkanlı olduğunuz, çözüm üretme vb becerilerinizi anlamanın bir yolu.

Nasıl cevaplanabilir?

Örneğin “En iyi müşterilerimizden biri, işi rakibimize vermeye karar verdi. Kendileriyle görüştüm ve bizimle çalışmaya devam etmeleri yönünde ikna ettim” gibi.

6. Bu işi neden istiyorsunuz?

Niye sorulur? Açıkçası biraz rastgele başvuru yapıp yapmadığınızı anlamanın bir yolu. İşe ihtiyacınız var ve CV’yi yolladınız gitti mi? Yoksa hakikaten olmak istediğiniz yer burası ve kalıcı olmak niyetinde misiniz? Bu soru böyle şeyleri ölçüyor. Dolayısıyla her görüşmeden önce ayrı ayrı prova edin deriz!

Nasıl cevaplanabilir?

Başvurduğunuz pozisyona ve özel koşullarınıza bağlı olarak cevaplarınızı düzenleyebileceğiniz bu sorunun avantajını iyi kullanın bizce. “Bu şirket sadece iyi bir fırsat değil, aynı zamanda niteliklerimle fark yaratabileceğim bir yer; bu işte iyi olduğumu da düşünüyorum; büyümenin bir parçası olmak istiyorum” gibi bir cevabın etrafında şekillendirebilirsiniz.

7. Stresle nasıl başa çıkarsınız?

Niye sorulur? Çünkü niye sorulmasın. En tipik mülakat sorularından biri stres ve baskıyla nasıl başa çıktığınızdır; ve buna dair vereceğiniz izlenim de oldukça önemlidir.

Nasıl cevaplanabilir?

Örneğin “Bence motive olmaya devam etmek ve üretken olmak için biraz stres gerekli bir şey. Daha dikkatli ve seri çalışmaya yardımcı olduğunu düşünüyorum. İş hayatında stresten kaçınmak mümkün değil; ama sorumluluklar sıralanabildiği sürece stres de yönetilebilir diye düşünüyorum”.

8. Sizce başarı nedir?

Niye sorulur? Bu tür sorular işverenin iş etiğinizi, hedeflerinizi ve kişiliğinizi anlamasına yardımcı olur. Cevabınızın başvurduğunuz pozisyonla bağlantısı olması gerekiyor.

Nasıl cevaplanabilir?

Evvela görüşmeye gitmeden şirketin web sitesini gözden geçirin, şirketle ilgili haberleri ve medyayı araştırın ve hedef tanımıyla ilgili herhangi bir bilgi bulup bulamayacağınıza bakın. “Bana göre başarı işimi iyi yapmaktır. Ben başarıyı sonuçlara göre değerlendiririm. Başarı ölçülebilir sonuçlardır” etrafında şekillenen bir cevap gayet uygun.

9. Sizi neden işe almalıyız?

Niye sorulur? Bu noktada başvurduğunuz pozisyon ne olursa olsun, aslında
kısa ve öz bir satış konuşması yapmanız bekleniyor.

Nasıl cevaplanabilir?

Görüşmeci kendinizi diğer adaylardan nasıl farklılaştırabileceğinizi görmek istiyor. Bu nedenle eşsiz olduğunuzu gösteren bir veya iki niteliğinize odaklanın. Örneğin işin gerektirdiği belli becerilerde deneyimliyseniz bundan bahsedin; ve şöyle ilave edebilirsiniz: “Bu pozisyon için hem deneyimlerim hem de sabır ve problem çözmedeki yaratıcılığımla oldukça uygunum”.

10. Maaşla ilgili beklentiniz nedir?

Niye sorulur?  Çünkü yaptığınız işin değeri ve ederinin farkında olup olmadığınız, işverenin sizinle pazarlık etme; piyasadan daha düşük maaşa çalıştırabilme şansını arttırır. Bu nedenle, önceden maaşları araştırmak için biraz vakit harcayın.

Nasıl cevaplanabilir?

Sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın. Maaş beklentiniz sorulduğunda yan haklara göre değişeceğini söyleyin. Veya sorumluluklarınız ve işin zorlukları hakkında daha fazla bilgi almak istediğinizi söyleyin. İlla bir maaş aralığı sunmanız sıklıkla istenir; işte burada araştırmalarınız devreye giriyor. Bu işe çok ihtiyacınız varsa elbette daha dikkatli olun; ancak yeteneklerinizin ve sizden istenenlerin de ederini biliyor olun ve cevabınızı ona göre önceden kurgulayın.

———————

Aslında mülakatlardan başarıyla çıkmak, çoğunlukla duruşumuz, hazırlıklı olmamız ve açıkçası biraz da ağzımızın laf çevirebilmesiyle alakalı. Hiç değilse en sık sorulan sorulara (ve tuzaklarına) hazırlıklı gitmek diğer adaylar içerisinde öne çıkmamıza yardımcı olabilir.

 

Kaynak: Onedio

Bu yazıyı paylaş: Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

*