İş yerinde stresi yenmek.

İş yerinde stresi yenmek.

İş hayatında ilerlemek ve başarılı olmak stres nedenlerinin başında geldiği gibi, işimizi kaybetmemek, ekonomik koşullar bizi fazlası ile strese sokuyor. İş hayatında yaşadığımız stres ise bizi başarısızlığa sürüklüyor. İşte, iş hayatında stresi yenmek ;

stres1

İş hayatında stres, alınan maaşlar, yapılan hatalar, dedikodu, dışlanma, bilgi saklanması, işini kaybetme endişesi, adaletsizlik, hakarete maruz kalmak gibi nedenler ile olur.  Beklentilerin yüksek olması veya patronun beklentilerinin yüksek olması ise başlı başına stresli bir çalışma ortamı doğurmaktadır.

stres2

Stresi yaşayan kişi bir işveren ya da patron sa çok daha fazla sıkıntı olabilir. Her ay düzenli maaşların ödenmesi, şirketin geleceği, parasal sorunlar ve rekabet  ciddi stres yaşanmasına neden olmaktadır.

stres3

Stres nedeni ile uyku düzensizlikleri, içine kapanık olmak ve çeşitli psikolojik sorunlar yaşanır. Çalışanın verimi düşer ve dikkatini toplayamaz hale gelir. Alkol ve sigara gibi sağlıksız alışkanlıklar başlayabileceği gibi, gelecek kaygıları da hızla artar.

stres4

İş yerinde stresten kurtulmak için, yöneticiniz ya da işveren ile sorunlarınızı paylaşın. Güvendiğiniz yakın iş arkadaşlarından destek isteyin.  Ailenize zaman ayırın ve işten gelince dinlenin eve iş getirmeyin. Çalışırken yaklaşık 10-15 dakikalık esler verin. Dışarıya çıkın ve hava alın.  Stresi engelleyemiyorsanız, iş değiştirin veya psikolog desteği alın.

 

kaynak:mailce

Bu yazıyı paylaş: Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

İlgili Yazılar

Yorumlar Kapalı.